Сутки Люкс Оболонський проспект 15 01004 Киев (093)3490479 (096)1076856 (050)8283701 https://555.biz.ua Квартиры посуточно, почасово и на ночь!

Андрій Деркач: "НАБУ-Лікс" це ключ для порятунку відносин України і США

- Раніше ви були ініціатором справи про втручання вищих посадових осіб України вибори в США, зокрема щодо "чорної бухгалтерії" ПР. Тепер — НАБУ, посольство США і Байден. Навіщо це вам?

З 2016 року Україна знаходиться в центрі внутрішньої політики і політичного протистояння свого стратегічного партнера-США. Сьогодні ситуація набула загрозливого характеру: у Сполучених Штатах почалася процедура імпічменту чинного Президента Дональда Трампа. Ні до чого хорошого така " впливовість України не призведе — - це негативно впливає на її репутацію як всередині США, так і на міжнародній арені.

Тому ключове завдання оприлюднення мною документів — відновлення довірчих відносин між стратегічними партнерами Україною і США. Тут тільки відкрите та публічне розслідування може поставити крапку в низці міжнародних скандалів і корупції, в яких загрузли окремі представники правоохоронних та дипломатичних органів двох країн.

- Чим публікація скандальних документів допоможе Україні?

Ми повинні показати США та іншим країнам, що зацікавлені в покаранні винних, щоб ситуація більше не повторилася. Образно кажучи, сьогодні ключ для поліпшення взаємин України з США і виправлення міжнародного іміджу нашої країни в руках правоохоронців України та її Президента.

Ви згадали, що я був ініціатором кримінальної справи про втручання у вибори в США. Зокрема тому журналісти-розслідувачі, які володіють певною інформацією, передали її мені. Йдеться про листування між співробітниками НАБУ і посадовими особами посольства США в Україні, ФБР та іншими. І це дані не з інтернету. Все це складає матеріали кримінального провадження № 4218000000002952 (ст. 111 КК України Державна зрада).

- У чому цінність цієї інформації? Вона проливає якийсь новий світ на вже відомі факти?

Сьогодні я оприлюднив важливу частину пазла втручання у вибори в США і фактів міжнародної корупції — переписку співробітників НАБУ і співробітників посольства США.

Згідно з документами, перший заступник директора НАБУ Гізо Углава через свою помічницю надавав посольству США інформацію, яка впливала на хід подій в Україні і США. Інакше кажучи, НАБУ "зливало" інформацію співробітникам посольства США і координувало свої дії по ряду резонансних справ.

Листування співробітників НАБУ і співробітників посольства США через кілька років є всередині матеріалів кримінальної справи № 42018000000002952 ( ст. 111 КК України, Державна зрада) і згідно інформації отриманої від журналістів-розслідувачів, яку я перевірив ще раз отримана абсолютно законним шляхом, у рамках слідчих дій.

Що стосується опублікованих мною документів щодо екс-віце-президента США Дж. Байдена і його сина Хантера Байдена, то ці документи та інформація знаходяться всередині шести матеріалів кримінальних проваджень щодо компанії Burisma Group, а також щодо Миколи Злочевського № № 42014000000000181, 42015000000001142, 42014000000000805, 42014000000000999, 42014000000001095, 42018000000000407 .

Також є ще п'ять кримінальних проваджень за афілійованим з Burisma Group і Злочевським структурам (контрагентам): № № 42015000000001283, 42014000000000375, 12017160000000208, 32014000000000074, 52018000000000748.

Ще раз хочу підкреслити, що важливим є збереження матеріалів всередині кримінальних проваджень

- Можете навести приклади?

Один з листів містить вказівку Чиж від спеціаліста з правових питань програми боротьби з корупцією Департаменту юстиції США Посольства США в Україні Анни Ємельянової надати інформацію у справі екс-міністра екології та власника Burisma Group Миколу Злочевського.

Чому справа Злочевського так важлива? Щоб відповісти на це питання, потрібно трохи заглибитися в історію.

У березні 2014 року Бюро боротьби з серйозними шахрайствами Великобританії та Північної Ірландії починає розслідування кримінальної справи по Злочевському, підозрюючи його у відмиванні 35 млн доларів. У той же час Злочевський, на думку українських слідчих і журналістів, зв'язався з віце-президентом США Джо Байденом і держсекретарем Джоном Керрі і запропонував їм розділити прибутку української газодобувної компанії Burisma Group.

Британський журналіст-розслідувач Олівер стверджував, що приблизно в цей же час — в березні 2014 року — син Байдена Хантер отримав пропозицію зайняти посаду члена правління Burisma. Байден-молодший був призначений на посаду члена правління Burisma 12 травня 2014 року. Крім нього були призначені Олександр Кваснєвський, Алан Аптер і Девон Арчер.

Всього, за наявними у нас даними зі звіту підрозділу фінансових розслідувань Латвії, на користь двох підставних компаній, а також Олександра Кваснєвського, Алана Аптера, Девону Арчера і Хантера Байдена Burisma виплатила не менше 16,5 млн доларів.

- Поки що ви перерахували людей, які не мають прямого відношення до вищого ешелону влади в США. Байдену можна поставити в провину тільки те, що тут замішаний його повнолітній син…

- По-перше, на думку слідчих, син був "вбудований" в конструкцію, на чолі якої стояв Байден-старший. Нижче я ще повернуся до цього.

А по-друге, в матеріалах справи, переданих мені, є дані про тои, що гроші, ймовірно, отримував і особисто Джо Байден через лобістську компанію. На думку слідства, він завуальовано отримав гонорар від Burisma Group за лобістську діяльність.

Гроші в сумі понад 900 тис. дол. були перераховані на рахунок американської компанії Rosemont Seneca Partners, пов'язаної з Байденом-молодшим — Хантером. Призначення платежу — оплата за консультаційні послуги.

Крім цього, українські слідчі і журналісти вважають, що Джо Байден, використовуючи існуючі важелі впливу на українську владу і маніпулюючи питанням надання Україні фінансової допомоги, активно сприяв закриттю кримінальних справ проти Злочевського та Burisma Group.

- З Байденом зрозуміло. А при чому тут Україна-йдеться про порушення законодавства США?

- В цілому, ця справа не стосувалася б України, якби не тиск на керівництво Генпрокуратури України.

5 серпня 2014 року управлінням з розслідування особливо важливих справ ГПУ було відкрито кримінальне провадження проти колишнього міністра екології, екс-заступника секретаря РНБОУ Миколи Злочевського. Його підозрювали в незаконному збагаченні в особливо великих розмірах і в ухиленні від оплати податків на суму близько 1 млрд грн.

Минулого тижня були опубліковані записки адвоката американського президента Руді Джуліані, з яких випливає, що дане розслідування було припинено "за страху перед Сполученими Штатами". Там також стверджувалося, що тодішньому генпрокурору Шокіну сказали, що в процесі розслідування віце-президент Байден розпорядився затримати надання американської допомоги Україні.

За словами Віктора Шокіна, у нього був план з розслідування діяльності компанії Хантера Байдена (сина екс-віце-президента США), включаючи допити та інші процедури за всіма членами правління Burisma Group. Більш того, Шокін неодноразово звертався до голови НАБУ Ситника в рамках кримінального провадження по компанії, але постійно отримував формальні відписки.

Активність Шокіна викликала неприховане роздратування Джо Байдена. Його п'ятий візит до Києва 7-8 грудня 2015 року був присвячений вирішенню питання відставки генпрокурора через справу Злочевського. Предметом тиску став 1 млрд дол. кредитних гарантій, які США повинні були надати Україні.

Факт тиску визнав сам Байден у своєму виступі в Раді міжнародних відносин США в січні 2018 року, назвав Шокіна "сучим сином, який повинен був бути звільнений".

Про прив'язку з боку США справи Злочевського до кредитних гарантій свідчить і хронологія подій. Посудіть самі.

В грудні 2015-го Байден відвідав Київ. 19 лютого 2016 р. Президент України просить парламент дати згоду на звільнення Шокіна. 29 березня парламент дає згоду і 3 квітня Президент України підписав Указ про звільнення Шокіна.

3 червня уряди США і України підписали угоду про кредитні гарантії на суму 1 млрд доларів.

- Давайте повернемося до НАБУ-воно якось причетне до цієї історії?

— На думку слідства, НАБУ під кураторством США продовжила переслідування Віктора Шокіна. Починаючи з 6 вересня 2016 року, помічниця першого заступника директора НАБУ Поліна Чиж направляла своєму керівникові на електронну пошту документи свідчать про те, що здійснювався збір даних по колишньому генпрокурору Віктору Шокіну і його сім'ї.

Також Поліна Чиж узгоджувала з Посольством США в особі Олени Кущовий зміст відповідей на запити народних депутатів щодо аудиту НАБУ.

Є підтвердження, що помічниця першого заступника директора НАБУ направляла на узгодження в посольство США проект підозри Роману Насірову-нібито наближеного до команди Трампа. ДО РЕЧІ, примітно, що підозра Насірову складалася якраз після відвідуванням ним церемонії інавгурації Дональда Трампа, а арешт Насірова курирувався особисто на той момент посольством США.

Також співробітниця НАБУ надавала список проблемних проваджень, які перебувають на узгодженні в САП.

Не можу уявити собі ситуацію, щоб, наприклад, посольство України в США вказувало ФБР як формувати звіти та відповіді на запити конгресменів. Також не можу уявити, що ФБР зливало резонансні кримінальні справи нашому посольству. А НАБУ зливало.

- Це все, що є на даний момент?

- Не можна обійняти все на одній прес-конференції і в одному інтерв'ю. Це лише вершина айсберга. Інші матеріали я буду поступово виставляти на своїй сторінці в Фейсбук.

- На ваш погляд, чому ми опинилися в такій складній ситуації у відносинах з США?

— Винен, перш за все, колишній Президент України Петро Порошенко. Внаслідок його дій наша країна і новий Президент Зеленський виявилися втягнутими і в скандал з втручанням у вибори президента США, і в те, що Україну звинувачують у міжнародній корупції. Підкреслюю, міжнародна корупція такого масштабу не могла проходити без участі Петра Порошенка.

Оскільки Україна є парламентською республікою, саме парламент, на мій погляд, повинен дати оцінку даним фактам.

Сьогодні збереження добрих і довірчих відносин з США, незалежно від того, хто там переможе на виборах, є питанням національної безпеки нашої держави.

Для відновлення довіри між Україною та Америкою необхідне термінове публічне розслідування фактів втручання у вибори в США. Потрібно розслідувати всі можливі факти корупції вищих посадових осіб України та США з залученням правоохоронних органів та представників дипломатичних служб.

- Ви оприлюднили факти і чекаєте, що далі все станеться само собою?

Ні, звичайно. По-перше, я звернувся в Державне бюро розслідувань і Генпрокуратури, передав факти з проханням провести розслідування і вимогою, щоб матеріали справ не пропали, як пропало справу з міжнародної корупції, тільки в газовій сфері. Також ініціював відсторонення Гізо Углави і його помічниці від обов'язків на час слідства.

До речі, якщо Генпрокурор не порушить за фактом висвітлення в ЗМІ інформації про тиск на Шокіна, як працівника правоохоронного органу, то я сам напишу запит за ознаками правопорушень, передбачених ст. 343 КК "Втручання в діяльність працівника правоохоронного органу" (вплив у будь-якій формі на працівника правоохоронного органу).

По-друге, найближчим часом я направлю керівництву ВР проект постанови про створення Тимчасової Слідчої комісії ВР з розслідування фактів щодо незаконного втручання керівництва правоохоронних органів держав України у виборчий процес в США, а також фактів міжнародної Корупції посадових осіб державної влади, що поставило під загрозу україно-американські відносини.

Ще раз хочу підкреслити: за ситуацію, коли Україна виявилася втягнута в корупційні скандали міжнародного рівня, була звинувачена у втручанні у виборчий процес Президента США, персональну відповідальність несе колишній Президент України Петро Порошенко. Володимиру Зеленському дісталася така нелегка корупційна і важка для України спадщина…

- Що може зробити Президент Зеленський у зв'язку з усім цим?

— На мій погляд, єдино правильний вихід для нашої країни і для Президента — це зробити ряд кроків. Перше-негайно передати в рамках правової співпраці всі наявні документи в Мін'юст США. Друге — заборонити торги і контакти на рівні юристів-лобістів-помічників. І третє — створити у Верховній Раді слідчу комісію, матеріали роботи якої за підсумками надати для українського суспільства і міжнародної громадськості.

— А як йдуть справи зі справою про втручання у вибори США, ініційованому вами?

24 липня 2017 року мною було подано звернення до Генеральної прокуратури щодо незаконного втручання у вибори Президента США. За результатами звернення ГПУ зареєстровано кримінальне провадження.

У процесі слідчих дій у даній кримінальній справі я передав частину документів, а також виклав слідчому можливий напрям і способи розслідування. На жаль, в січні 2019 року в розпал передвиборної кампанії в Україні кримінальну справу № 42017000000002470 було закрито. Рішення про закриття в березні місяці я оскаржив до Печерського суду. Розгляд у справі призначено на 21 жовтня.

"НАБУ-Лікс" це ключ для порятунку відносин України з США. Я розраховую, що публічність і розголос допоможуть подолати існуючий опір. Але це необхідно зробити-від цього залежить, як до України будуть ставитися в найближчому майбутньому.