Сутки Люкс Оболонський проспект 15 01004 Киев (093)3490479 (096)1076856 (050)8283701 https://555.biz.ua Квартиры посуточно, почасово и на ночь!

Інститут нацпам'яті створює свій галузевий держархів для документів комуністичних спецслужб, - В'ятрович

"Я впевнений, що в недалекому майбутньому він стане одним з найвідоміших в Європі архівів, де будуть зберігається документи комуністичних спецслужб", - сказав керівник УІНП Володимир В'ятрович на брифінгу в понеділок, передає Цензор.Ні з посиланням на Інтерфакс-Україна.

За його словами, відкриття публічного доступу до таких документів - це важливий крок на шляху трансформації посттоталітарних суспільств, "який веде до незворотних демократичних змін".

Зазначається, що установа створюється, щоб гарантувати вільний доступ до відомостей про минуле країни, які знаходяться в архівах радянських спецслужб в Україні.

Спочатку приміщення Галузевого державного архіву УІНП планується реконструювати. А вже наступний етап - фізичне переміщення архівних документів. В архів перевезуть матеріали репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму за 1917-1991 роки.

На даний момент ці документи зберігаються в Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Міністерстві внутрішніх справ, Національної поліції, Національної гвардії, Міністерстві оборони, Державній прикордонній службі, органах прокуратури та судах, яким не властива робота з історичними матеріалами.

"Я сподіваюся, що на вдасться максимально швидко провести реконструкцію... і через півтора року ми зможемо завершити перший пусковий комплекс, щоб почати перебирати на себе документи", - зазначив директор Галузевого державного архіву УІНП Ігор Кулик.

Серед іншого, за словами першого віце-прем'єра - міністра економічного розвитку і торгівлі Степана Кубіва, після початку функціонування установи буде проводиться оцифровка архіву.

Рішення про створення такого архіву було прийнято Кабінетом міністрів України в грудні 2016 року. Пізніше Кабмін передав УІНП приміщення площею понад 11 тис. кв. м у Києві (вул. Пухівська, 7, корпус №5) для облаштування архіву Інституту, площа якого після реконструкції можна збільшити до 18 тис. кв. м.

Дивіться також на "Цензор.Ні: опубліковані документи КДБ про трагедію на ЧАЕС. Книга доступна онлайн. фоторепортаж

Як повідомлялося, 21 травня 2015 року набув чинності закон "Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років", згідно з яким вводиться вільний доступ до архівів і передача їх з-під відомств силових органів в Галузевий державний архів Українського інституту нацпам'яті.