Сутки Люкс Оболонський проспект 15 01004 Киев (093)3490479 (096)1076856 (050)8283701 https://555.biz.ua Квартиры посуточно, почасово и на ночь!

Місія МВФ не відповіла: експерти пояснили, чи є ризики для України

Працювала в Україні з 12 вересня місія Міжнародного валютного фонду (МВФ) на чолі з Роном ван Роденом, покинула країну. Українські ЗМІ вже не забули повідомити, що місія МВФ і зовсім не рекомендуватиме нову програму кредитування для України.

Наскільки критичним може стати відмова головного кредитора надати Україні кредит у розмірі до 5 млрд доларів за програмою розширеного фінансування EFF, сайт «Сегодня» запитав у експертів.

На думку інвестиційного банкіра Сергія Фурси, сама співпраця з МВФ залишається дуже важливою для України, а ось надання грошей-поки не критично.

"У нас досить стійка ситуація і три-шість місяців ми можемо протриматися без МВФ. Просто найближчі місяці немає великих погашень по весняному боргу. А потім все стане дуже критично для економіки України", - сказав він.

Економіст Віктор Скаршевський солідарний з колегою, але називає інші терміни виникнення гострої потреби в грошах фонду.

«З точки зору фінансів це зовсім не критично – не тільки на цей рік, але і на наступний, - зазначив експерт. - Хоча і [будуть] пікові виплати за зовнішнім боргом, в Україні достатньо ресурсів, щоб погасити борги. Плюс ще є можливість вийти на зовнішні ринки, наприклад, за єврооблігаціями».

Скаршевський також додав, що вплив співпраці з МВФ на процентні ставки за єврооблігаціями зараз переоцінене.

«Як показує практика, якщо є вплив, то 0,5% - максимум 1% і це не так критично», - додав Скаршевський.

Нагадаємо, місія МВФ працювала в Києві з 12 по 26 вересня. В останній день переговорів з українськими чиновниками в ЗМІ з'явилися повідомлення про зрив переговорів. Анонімні джерела зазначали, що українській владі не вдалося досягти домовленості про нову програму МВФ через ситуацію навколо Приватбанку, можливу зміну керівництва Національного банку і питань реалістичності показників проекту держбюджету на 2020 рік.

27 вересня місія оприлюднила підсумкову заяву, яка не містить такої інформації. У ньому сказано, що місія провела "продуктивні дискусії про політику" нової трирічної програми, а її обговорення продовжиться в найближчі тижні. При цьому у фонді зазначили, що ВВП на душу населення в Україні становить всього 20% від середнього по Євросоюзу, що є другим найнижчим рівнем серед усіх країн Центральної та Східної Європи.

Пізніше прем'єр-міністр Олексій Гончарук заявив, що Україна чекає від МВФ нових рекомендацій. У свою чергу, міністр фінансів Оксана Маркарова зазначила, що "План дій уряду", який буде представлений найближчим часом, і прийняття збалансованого державного бюджету на 2020 рік дозволять швидше досягти домовленості з МВФ.

А в Нацбанку натякнули, що проблемні теми в переговорах все ж є: "про що в підсумку буде боліти голова у команди МВФ у Вашингтоні? Як мінімум про припинення тиску на реформаторів і збереження фінстабільності, яка залежить від перебігу низки судових процесів в Україні і не тільки", – написав глава НБУ Яків Смолій в Twitter.

Як відомо, поточну програму співпраці між Україною та МВФ затвердили 19 Грудня 2018 року. Транш в 1,4 млрд доларів надійшов у тому ж місяці. У травні 2019 року до Києва приїхала місія фонду для перегляду програми, проте поїхала без рекомендацій. Вона повернулася в Україну, як і обіцяла, після початку роботи Верховної Ради IX скликання і формування нового Кабінету міністрів.

Про візит місії фонду в травні дивіться в нашому сюжеті: