Сутки Люкс Оболонський проспект 15 01004 Киев (093)3490479 (096)1076856 (050)8283701 https://555.biz.ua Квартиры посуточно, почасово и на ночь!

"Нафтогаз України" перевели в режим спостереження

Сформований два тижні тому Кабінет міністрів почав розставляти своїх людей у підзвітних компаніях. Однією з перших під "гарячу руку" потрапила НАК "Нафтогаз України", в наглядовій раді якої були змінені всі три представника держави.

Так, 11 вересня уряд на своєму засіданні прийняв рішення достроково припинити повноваження Володимира Демчишина, Сергія Попика і Костянтина Марьевича. Замість них призначені Юлія Ковалів і Наталія Бойко. При цьому ще одне місце залишається вакантним.

Запущений механізм ротації — давно прогнозований процес. Про намір змінити представників попередньої влади Володимир Зеленський повідомляв ще в червні. Тоді новообраний президент офіційно звернувся до тодішнього прем'єр-міністру Володимиру Гройсману з пропозицією звільнити представника держави в наглядовій раді НАК "Нафтогаз України" Володимира Демчишина. У листі зазначалося, що це рішення "дасть чіткий сигнал суспільству з оновлення компанії", а фактично йшлося про зачистку стану опонентів"Зе" -команди.

У цьому сенсі Володимир Демчишин був одним з очевидних претендентів "на вихід" — за останні п'ять років він сформував за собою імідж одного з найбільш виконавчих ставлеників Петра Порошенка.

Це виявлялося і в 2015 році, коли Демчишин в статусі глави Міністерства енергетики воював з групою ДТЕК, бенефіціаром якої Рінат Ахметов згодом пішов на перемир'я з Порошенком. Це ж було помітно і під час перебування Володимира Демчишина членом наглядової ради "Нафтогазу України", де він чітко асоціювався з оточенням Порошенка.

Приводом для "переходу на особистості" у випадку з Сергієм Попиком та Костянтином Марьевичем у команди Зеленського було трохи менше — обидва вони були креатурами Гросймана. Попик був його офіційним радником, а Марьевич очолював службу віце-прем'єр-міністра того періоду Володимира Кістіона — "правою" руки Гройсмана.

Знявши з посад "чужих", нова влада взялася призначати "своїх". Попадання в наглядову раду" Нафтогазу " Юлії Ковалів, мабуть, кращий тому приклад. За даними "Олігарха", пропозицію увійти у керуючий орган найбільшої газової компанії країни Ковалів отримала від прем'єр-міністра Олексія Гончарука. Вони знайомі ще з 2015 р., з часів спільної роботи в Міністерстві економічного розвитку і торгівлі: тоді Ковалів була першим заступником голови цього відомства, а Гончарук — радником Степана Кубіва, який очолював у той період це міністерство.

Трохи складніша ситуація виглядає з Наталією Бойко, яка є дочкою екс-члена Вищої ради правосуддя Андрія Бойка. Джерела "Олігарха" повідомляють, що спільним майданчиком її знайомства з нинішнім прем'єр-міністром був Національна рада реформ при президентові України, де Бойко була проектним менеджером, а Гончарук — членом. При цьому Бойко, яка в 2017-2019 р. обіймала посаду заступника міністра енергетики, в середовищі чиновників багато хто називає "виставковим реформатором".

“У міністерстві вона де-юре відповідала за європейську інтеграцію, а де-факто у неї виходило створювати лише видимість роботи міністерства в цьому напрямку. Поцікавтеся конкретними досягненнями Міністерства енергетики у питаннях євроінтеграції — ви будете неприємно здивовані", — говорить один зі співрозмовників "Олігарха" у відомстві.

Відсутність прикладних результатів у секторі, за який у міністерстві відповідала Бойко, в чому можна списати на відсутність адекватних завдань з боку її тодішнього керівника, найвпливовішого бодібілдера України Ігоря Насалика. Але певна "заслуга" в цьому є і у самої Наталії Бойко, яка була чемпіонкою Європи з карате серед студентів.

“Вона дуже гнучкий менеджер. Відноситься з тієї категорії, яку називають "точка сидіння визначає точку зору", - говорить джерело "олігарха". Він звертає увагу на те, що в Міненерговугілля Бойко займала посаду заступника міністра за квотою БПП, і на останніх парламентських виборах вона була кандидатом від "Європейської солідарності" Петра Порошенка (24 місце в списку), щоправда, у ВР не потрапила (туди пройшли тільки 23 списочника від цієї партії).

Пов'язує щось зараз молоду екс-каратистку з партією екс-президента, членом якої вона значилася ще кілька місяців тому, достовірно невідомо. Але ймовірність того, що точка зору Бойка після виборів змістилася в протилежну сторону, що і забезпечило їй нову "точку сидіння", виглядає все ж вище, ніж припущення, що Кабмін завів в НАК "троянського коня".

Володимир КОМАРОВ