Сутки Люкс Оболонський проспект 15 01004 Киев (093)3490479 (096)1076856 (050)8283701 https://555.biz.ua Квартиры посуточно, почасово и на ночь!

Перехідний період і санкції: що запропонували в новому законопроекті про ринок землі

Новий законопроект про ринок землі, який внесли до Верховної Ради, передбачає перехідний період при відкритті ринку сільгоспземель в Україні. Про це йдеться в тексті законопроекту № 2178-10 та пояснювальній записці до нього, які вже опубліковані на офіційному сайті Верховної Ради.

Передбачається, що перехідний період триватиме до 1 січня 2024 року. У цей період іноземці не зможуть купувати українські поля. Заборона буде поширюватися і на зареєстровані в Україні компанії, кінцевими бенефіціарами яких є не громадяни нашої країни. Не допускатимуться до купівлі землі та особи без громадянства.

Втім, плануються і винятки. Наприклад іноземці, чиї фірми вже працюють на українській землі не менше трьох років, все ж зможуть купити землю, яку зараз орендують. В цілому забезпечується переважне право орендаря на купівлю земельної ділянки.

"Вимоги не поширюються на випадки придбання у власність земельних ділянок їх орендарями, які є сільськогосподарськими товаровиробниками, якщо з моменту державної реєстрації юридичної особи - набувача права власності минуло не менше трьох років, а також на випадки придбання у власність зазначеними особами земельних ділянок", - йдеться в пояснювальній записці до законопроекту.

Ініціюються і обмеження на кількість придбаної землі - ліміт прописаний на рівні 8% сільськогосподарських земель області та 0,5% сільськогосподарських земель України.

Також документ пропонує встановлювати мінімальну стартову ціну продажу земельних ділянок державної та комунальної власності на земельних торгах. Ця ціна повинна бути не нижче нормативної грошової оцінки.

Крім того, закон "Про санкції" доповнюється новим видом санкцій - "заборона на придбання у власність земельних ділянок".

"Такі санкції вводяться рішенням президента України за поданням Ради національної безпеки і оборони України і затверджуються постановою Верховної Ради України. Під санкції можуть підпадати іноземні держави, невизначене коло осіб певної діяльності (секторальні санкції) і окремі юридичні і фізичні особи", - наголошується в пояснювальній записці.

Нагадаємо, новий законопроект про ринок землі був внесений до Верховної Ради 10 жовтня після того, як президент України Володимир Зеленський розкритикував проект Кабміну.

Запропонований Кабміном законопроект передбачає, що сільгоспземлю зможе купити будь-який громадянин України або юрособа, зареєстрована в Україні, а також територіальні громади і сама держава. Таким чином, в урядовому законопроекті передбачається, що іноземці зможуть купувати землю, зареєструвавши підприємство в Україні.

Як відомо, мораторій на продаж земель с/г призначення був введений в Україні в 2001 році, а з 2002-го заборона почала діяти як тимчасова міра для створення інфраструктури ринку землі. З тих пір його щорічно продовжують. Останній раз закон про продовження мораторію до 2020 року підписав п'ятий президент Петро Порошенко в лютому-2019. Але якщо у Верховній Раді вирішать просто зняти мораторій, ситуацію це не змінить, так як парламент спочатку повинен розглянути і прийняти закон про обіг земель, який би врегулював усі аспекти продажу ділянок.