Сутки Люкс Оболонський проспект 15 01004 Киев (093)3490479 (096)1076856 (050)8283701 https://555.biz.ua Квартиры посуточно, почасово и на ночь!

Прокурор зажадав до 20 з половиною років для фігурантів Ялтинської-Алуштинської справи " Хізб ут-Тахрір"

Прокурор у судових дебатах у Південному окружному військовому суді попросив засудити до термінів до 20 з половиною років колонії шістьох фігурантів Ялтинсько-Алуштинської справи "Хізб ут-Тахрір", повідомляти "Кримська солідарність".

Найбільший термін - 20 з половиною років - прокурор просить призначити Инверу Бекірову, 20 років позбавлення волі - Мусліму Алієву, 15 років позбавлення волі - Емір-Усеїн Куку, такий же термін - Вадиму Сируку, 14 з половиною років - Рефату Алімов, 13 з половиною років - Арсену Джеппарову.

Більшості фігурантів інкриміновані частина 1 статті 30 - стаття 278 російського КК (готування до захоплення влади) і частина 2 статті 205.5 (участь у терористичній організації). Алієву і Бекірову поряд з першим звинуваченням вменена частина 1 статті 205.5 (організація діяльності терористичної організації).

Повторний суд у справі розпочався 4 квітня. Його розглядає колегія суддів у складі Романа Сапрунова (головуючий), Дмитра Меркулова та Романа Подольського. На першому засіданні по суті справи після оголошення обвинувального висновку всі політзеків, як і на першому розгляді, заявили, що провину не визнають. У процесі працюють відразу три прокурори: Євген Колпаков, Костянтин Фірсов і Заурбек Савоєв.

Слухання по суті в рамках першого процесу тривали з лютого минулого року. Однак 21 серпня, після більш ніж півроку розгляду, колегія СКОВСа під головуванням Миколи Васильчука повернула справу в прокуратуру, зажадавши посилити звинувачення Бекірову. Судді заявили про необхідність перекваліфікувати політзеку звинувачення з частини 2 статті 205.5 на частину 1.

48-річний Алієв-тракторист з села Верхня Кутузовка (Юкари-шуму) в межах Алушти та Імам громади Azizler в сусідньому селі Ізобільне (Кербекюль). 56-річний Бекіров-шкільний сторож з селища Краснокам'янка (Кизилташ) в межах Великої Ялти. 43-річний Куку - відомий правозахисник з Сімеїзу, Велика Ялта. 30-річний Вадим Сірук - торговець квітами з Ялти, етнічний українець. 28-річний Рефат Алімов-торговий представник з Краснокам'янки, племінник Бекірова. 28-річний Арсен Джеппаров-земляк Бекірова і Алімова, робітник-будівельник.

Алієв, Бекіров, Куку і Сірук перебувають в ув'язненні з 11 лютого 2016 року, Алімов і Джеппаров - з 18 квітня 2016-го. Згідно з фабулою справи, у встановлений час не пізніше 18 вересня 2015 року фігуранти вступили в "Хізб ут-тахрір", завданням якої названо створення всесвітнього ісламського халіфату. Територія "Республіки Крим", заявляється в матеріалах, розглядалася обвинуваченими як окремий регіон халіфату-Кримський Вілаят.

Своїх цілей, як стверджується, фігуранти намагалися домогтися "шляхом войовничої ісламістської пропаганди, що поєднується з нетерпимістю до інших релігій, активної вербування прихильників, цілеспрямованої роботи по внесенню розколу в суспільство". Це нібито повинно було вселити мусульманам "тенденційне мислення при оцінці подій, що відбуваються в Російській Федерації" і підготувати їх до якоїсь "антиконституційної діяльності".

У справі згадується також "план спільних дій", який нібито розробила осередок. Що саме мається на увазі, не пояснювалося.

Власне про тероризм у справі не йдеться. Фактично ФСБ переписала постанову про заборону "Хізб ут-Тахрір", видану Верховним судом Росії в 2003 році. У цій постанові теракти також не згадувалися.

Одним з епізодів справи є створення шаріатського суду. Як стверджується, Алієв був у ньому кадієм (головним суддею), а Сірук і Бекіров-рядовими суддями. Слідчим шаріатського суду названий Куку, а обвинувачем - ялтинець Бахтіяр Топузов. При цьому Топузов фігурантом справи не є. Як і ще кілька кримських мусульман, в лютому 2016 року він був затриманий разом з Алієвим, Бекіровим, Сіруком і Куку, проте того ж дня звільнений. Після цього кримчанин покинув півострів.

Які функції в шаріатському суді приписуються Алімову і Джеппарову, не уточнювалося.

В першому процесі по справі один зі свідків звинувачення заявляв, що шаріатський суд виніс такфір (винести такфір означає оголосити невірним) Еміралі Аблаеву - муфтія Криму, нині не визнаному джамаат в якості такого, - за співпрацю з російськими окупантами і зрада інтересів мусульман.

"Так ми колеги!"- знущався над Алієвим головуючий Васильчук.

Торік Куку 23 дні, з 26 червня по 18 липня, тримав у СІЗО голодування за звільнення всіх українських політв'язнів і припинення репресій в Криму. У кримськотатарському суспільстві акція викликала значний резонанс. На ФБ-сторінці "Кримської солідарності" та інших ресурсах була опублікована маса відеозвернень на підтримку політзека. Останній тиждень голодування земляки переконували Куку припинити акцію.

Проти 22-річної Гульсум Алієвої - дочки Алієва, яка після арешту батька стала активісткою "Кримської солідарності", - СКР 10 серпня 2018-го порушив справу про екстремізм за репост демотиватора. У січні нинішнього року справу було закрито у зв'язку з частковою декриміналізацією частини 1 статті 282 російського КК (збудження ненависті або ворожнечі). Сама Алієва раніше виїхала з Криму.