Сутки Люкс Оболонський проспект 15 01004 Киев (093)3490479 (096)1076856 (050)8283701 https://555.biz.ua Квартиры посуточно, почасово и на ночь!

Важке дитинство бабуїнів відбилося на їхніх дітях

Американські дослідники з'ясували, що самки бабуїнів, які пережили дитячі травми, народжують потомство з низькою тривалістю життя. Діти, чиї матері осиротіли в ранньому віці, на 48 відсотків частіше вмирають в юності порівняно з тими, чиї матері не втратили батьків в дитинстві, і на 39 відсотків частіше — у разі, якщо до настання статевої зрілості у їх матерів з'являлися молодші брати і сестри.

Здоров'я людини може залежати від умов, в яких він жив у дитинстві: у дітей з сімей з низьким соціально-економічним статусом, наприклад, спостерігаються підвищений ризик смерті і погане здоров'я в зрілому віці. Схожі ефекти є й інших тварин-у особин з важким дитинством, наприклад, більш низька фертильність в порівнянні з іншими.

Існують дані, які показують, що шкідливі ефекти важкого дитинства позначаються навіть на наступному поколінні. Наприклад, вага і індекс маси тіла дітей від батьків, які голодували під час війни в Нідерландах, були вище, ніж у дітей тих, хто у воєнний час не голодував. Проте, поки не було досліджень на людях або довгоживучих тварин, присвячених тому, як може змінитися тривалість життя дітей, матері яких рано осиротіли. На людях провести таке дослідження непросто: все через труднощі з прив'язкою даних про дитячі травми одного покоління до даних про здоров'я і тривалості життя в іншому поколінні.

Меттью Зіпл з Університету Дьюка і його колеги провели таке дослідження на бабуїнах з національного парку Амбоселі в Кенії. Там за бабуїнами ведуть спостереження вже 45 років, тому даних достатньо: вчені вивчили 169 самок і їх 687 дитинчат, яких спостерігали з 1976 по 2017 рік.

Важким дитинство бабуїна вважали, якщо він зіткнувся з наступними нещастя: смерть матері у віці дитини до 4 років включно

народження у матері з низьким рангом в зграї

народження в зграї з високою щільністю населення

народження під час посухи

наявність молодшого брата або сестри, які народилися до досягнення бабуїном статевої зрілості. Виявилося, що найбільше на тривалість життя потомства впливають два чинники: смерть бабусі до того, як матері виповнилося п'ять років, і народження у матері молодшого брата або сестри до настання зрілості. У першому випадку ризик ранньої смерті бабуїна був на 48 відсотків вище, а в другому — вище на 39 відсотків.

Точні механізми, через які важке дитинство матерів впливає на тривалість життя потомства, невідомі. Автори дослідження не заперечують можливої ролі епігенетичного регулювання, але схиляються до думки про більш прості причини. Можливо, справа в тому, що матері, рано втратили батьківську увагу, просто не встигли в достатній мірі перейняти батьківські навички у своїх матерів, що і позначилося на догляді за власними дітьми, збільшивши ризик їх загибелі.

Як повідомляв «Навколо світу. Україна», винахідливі бабуїни втекли з лабораторії в Техасі (відео).

За матеріалами Nplus1

Створено перший в світі гібрид мавпи і людини

У мавп є усвідомлення смерті, скорботні ритуали і траур за загиблими

Мавпи-капуцини користуються кам'яними знаряддями вже 3 тисячі років