Сутки Люкс Оболонський проспект 15 01004 Киев (093)3490479 (096)1076856 (050)8283701 https://555.biz.ua Квартиры посуточно, почасово и на ночь!

"Влаштували виставу, як з Сенцовим і Балухом". Як у Криму судили Олега Приходька

У російському Київському райсуді Сімферополя 10 жовтня визначили запобіжний захід у вигляді утримання під вартою на два місяці для українського активіста Олега Приходька, якого російські силовики підозрюють у тероризмі. Про те, як проходило судове засідання, чому Приходько вважає його політичним замовленням, читайте в матеріалі Крим.Реалія.

«Чинитиме тиск на свідків і сформує лже-алібі»

На початку судового засідання виник юридичний казус: суддя Антон Цикуренко називав підозрюваного обвинуваченим, хоча звинувачення йому поки не пред'явили. Адвокат Назім Шеіхмамбетов звернув увагу суду на цей нюанс, проте суддя при оголошенні рішення все одно назвав Олега Приходька обвинуваченим.

Прокурор Сергій Корнєєв зачитав підстави, за якими він вважає законним і обґрунтованим бажання слідства відправити проукраїнського активіста в СІЗО. За словами прокурора, Приходько звинувачують у вчиненні особливо тяжкого злочину, він є громадянином іноземної держави», може сховатися від суду, на свободі «продовжить займатися злочинною діяльністю і почне чинити тиск на свідків». Також, на думку прокурора, в цьому випадку не буде забезпечено його належну процесуальну поведінку.

«Залишаючись на свободі і усвідомлюючи суть підозри, він сховається від органів слідства і суду... В даний час розслідування перебуває на початковому етапі, чекає великий обсяг слідчих і процесуальних дій, тому, залишаючись на свободі, у нього буде можливість чинити тиск на свідків з метою формування лже-алібі».

«Ризик втечі» і презумпція невинності

Адвокат підозрюваного Назім Шеихмамбетов заявив у своєму виступі, що заявлені підозри повинні підкріплюватися реальними доказами, а припущення про намір продовжити злочинну діяльність допустимі тільки в тому випадку, якщо особа раніше вчинила злочин і судимість за нього не погашена. Також він розкритикував слова прокурора про те, що Олег Приходько сховається від слідства.

Ризик втечі не повинен оцінюватися тільки на підставі строгості покарання, яке може послідувати

Назім Шеихмамбетов

"Ризик втечі не повинен оцінюватися тільки на підставі строгості покарання, яке може послідувати», – зазначив адвокат.

Шеихмамбетов звернув увагу суду на те, що, на думку його підзахисного, вилучені вибухові речовини були підкинуті співробітниками ФСБ, і на момент судового засідання слідство не провело дактилоскопічну експертизу, яка встановила, що знайдений у гаражі активіста пристрій дійсно належало йому.

"Виходячи з принципу презумпції невинуватості, на даний момент обґрунтованих підстав обирати щодо підозрюваного запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, немає", - підсумував Назім Шеіхмамбетов.

"Влаштували виставу, як з Сенцовим і Балухом»

Олег Приходько свій виступ у суді розпочав із заяви про свою невинність.

Таку виставу влаштували. Такий, як влаштовували з Сенцовим і Балухом, і з іншими. Треба Кремлю вже тактику міняти

Олег Приходько

«Таку виставу влаштували. Такий, як влаштовували з Сенцовим і Балухом, і з іншими. Треба Кремлю вже тактику міняти, щось інше придумувати. А то ця вже застаріла-підкидони. Мені більше робити нічого, як тільки теракти влаштовувати! Після окупації Криму я тут п'ять років жив спокійно, а в останній рік мені захотілося влаштувати теракт?» – заявив Олег Приходько.

В ході виступу Приходько назвав три причини, які можуть вказувати на те, що знайдене під час огляду в його гаражі вибуховий пристрій було підкинуто. Він зазначив, що його неодноразово викликали на бесіди з оперативними співробітниками ФСБ і підкреслив, що під час цих бесід його особисті речі, в тому числі, мобільний телефон і ключі від гаража, залишалися в іншому приміщенні. За словами підозрюваного, поки з ним проводили бесіди, ключі були доступні іншим особам.

«З четвертої дня до десятої вечора можна було половину гаражів розкрити і робити все, що хочеш», – зазначив Олег Приходько.

На думку активіста, також примітним є те, що силовики прибули до нього на обшук відразу з саперами, наче були впевнені в тому, що знайдуть вибуховий пристрій. При цьому, Приходько звернув увагу на те, що співробітникам ФСБ не було відомо про наявність у нього другого гаража, і там вони огляд не проводили.

Приходько підкреслив, що в робочий час двері її гаража часто залишаються на тривалий час відкритими і знаходяться без нагляду – це необхідно в процесі виробництва ковальських виробів, виробництвом яких він заробляє собі на життя.

"Якби я захотів щось... Я що, такий тупоголовий, щоб у себе під носом ховати, знаючи, що ФСБ за мною стежить? Невже я б не здогадався десь його закопати? Тільки через це нереально, щоб я щось у себе тримав. Навіть якщо б моє щось було. Виставляють мене дурнем! ЗМІ скажуть: «дурний бандерівець, у себе під носом закопав, і тут пильні співробітники приїхали і роззброїли», – заявив Приходько.

«Неугодним став: український прапор у мене»

Серед представлених в суді доказів, оголошених в ході дослідження матеріалів справи, - два висновки. Одне – про те, що виявлена під час огляду конструкція є саморобним вибуховим пристроєм – тротиловою шашкою з детонатором від ручної гранати в корпусі від вогнегасника і з нарізаними електродами в якості вражаючих елементів.

Друге – висновок спеціаліста з висновком про те, що «з позиції лінгвістичної кваліфікації представленого на дослідження тексту», ймовірно, отриманого в ході опитування Приходько співробітниками ФСБ, «є висловлювання терористичної спрямованості».

Інші матеріали справи – запит в паспортний стіл, протоколи оглядів, опитувань та інші процесуальні документи. Фактично вони не вказують на причетність Приходька до інкримінованих злочинів. Однак суддя з приводу доказів на поставив додаткових запитань слідчому.

Неугодним я просто став. Український прапор у мене в будинку. Від цього все і пішло

Олег Приходько

Проукраїнський активіст вважає кримінальну справу сфабрикованою і переконаний, що його арешт пов'язаний з політичними переконаннями.

«Неугодним я просто став. Український прапор у мене в будинку. Від цього все і пішло", - заявив у суді Олег Приходько.

Прояснити докладніше свою позицію з цього приводу у судових дебатах Приходько не встиг: суддя розцінив замішання активіста як завершення виступу і оголосив, що видаляється в дорадчу кімнату. Через півгодини суддя оголосив, що підстав для взяття Олега Приходька під варту достатньо.

Довідка: Про затримання Олега Приходька стало відомо 10 жовтня. Також була затримана дружина активіста Любов Приходько. Співробітники ФСБ закидають Приходько статті російського кримінального кодексу 223.1 (незаконне виготовлення вибухових речовин) і 205 (терористичний акт).​ Пізніше стало відомо, що Приходько звинувачують у підготовці підриву будівлі міської адміністрації Сак.

Підконтрольний Росії Київський районний суд Криму заарештував активіста на два місяці. Олег Приходько перебуватиме в СІЗО до 10 грудня.

Прокуратура Автономної Республіки Крим розпочала кримінальне провадження за ч. 1 ст. 146 КК України (Незаконне позбавлення волі) через арешт у Криму проукраїнського активіста.