Сутки Люкс Оболонський проспект 15 01004 Киев (093)3490479 (096)1076856 (050)8283701 https://555.biz.ua Квартиры посуточно, почасово и на ночь!

Законопроект про ринок землі: чого бояться малі фермери

Після того, як Кабмін схвалив законопроект про ринок землі, в українських фермерів виникло чимало запитань. Скільки коштуватимуть наділи? Куди підуть гроші від продажу сільськогосподарських угідь? "Сегодня" дізналися, яким влада бачить майбутній ринок землі і чого бояться малі фермери.

Фермер з Рівненської Василь обробляє 20 гектарів паїв самостійно. Показує свої володіння і скаржиться.

"Врожайність слабка, доходу немає. Через це думаю землю продавати", - говорить він.

Цього року фермер заробив всього 700 гривень на гектарі сої. Переконаний, такі малі підприємці не можуть конкурувати з агрогигантами. Тим більше, техніки належної у нього немає, та й вік вже поважний. Тому - "ЗА" ринок землі.

"Я не кажу, щоб кожен її продавав, моя думка - хто буде купувати, я буду продавати свої паї. У кого є гроші - нехай працює, заробляє. Буде більше врожайність, для України буде більший дохід", - говорить Василь Парфута, фермер.

Не планує продавати землю власниця паю на Київщині Ганна Іванівна. Каже: дістався він їй у спадок від мами, тому свій наділ здає в оренду.

"Платять 3 копійки, дійсно. Цього року нам платять 4250 грн і ви знаєте, це насмішка над власниками паїв", - ділиться вона.

Але не тільки занадто низька орендна плата бентежить жінку. Каже, в законопроекті про ринок землі нічого не зрозуміло, не можна так спішно цей ринок відкривати. А ціна, яку пропонують чиновники, - взагалі знущання.

"Нехай вони думають, нехай запропонують нам закони, щоб ми вивчили, як далі діяти", - вважає жінка.

Дійсно, Кабмін розраховує, що гектар землі коштуватиме більше тисячі доларів.

"В середньому це 40 тисяч гривень за гектар і вона буде рости ця ціна. В еквіваленті земля буде коштувати на старті в середньому від півтора до 2 тисяч доларів в залежності від регіону", - каже Тарас Висоцький, заступник міністра розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України.

Після публікації проекту закону аграрії вже протестують і вказують на його недоліки. Вважають: з відкриттям ринку землі закордонні структури скуплять українські угіддя.

"Кому продавати землю не можна", - переконаний Сергій Божнюк, фермер з Вінницької області.

"Якщо продавати - нехай купує держава і здає її в оренду. Працює підприємство ефективно, з прибутком - далі користується. Не працює-вибачте, треба дати іншим, хто працюватиме", - вважає Іван Андрущак, голова фермерського господарства"Світанок".

Але чиновники заспокоюють.

"Ми зараз активно обговорюємо всі ці норми, всі ті положення, які будуть в нього включені. І ми намагаємося зараз провести максимальну кількість зустрічей, круглих столів з аграріями, з фермерами, з людьми для того, щоб максимально ліберально включити їх в законопроект і врахувати всі побажання", - запевняє Павло Халімон, народний депутат, фракція партії "Слуга народу".

Експерти кажуть: переваг дуже багато, але існують і ризики, які треба враховувати. І ще слід контролювати, щоб не зменшувалося виробництво продукції сільського господарства.

"За останні роки сільське господарство було досить прибутковим бізнесом, тому я думаю, що прибуток залишиться, питання лише в тому, якою буде ціна землі", - вважає Алекс Ліссітса, президент асоціації "Українського клубу аграрного бізнесу".

Купити землю після того, як запрацює ринок землі, планує фермер з Київської області Андрій. Каже, має батьківський пай, в оренду здавати-невигідно, тому 4 роки тому почав сам вирощувати різні культури.

"Хтось зможе купити, хтось зможе продати. Якщо буде можливість, навіть будуть у мене якісь кошти чи можна буде залучити кредитні кошти, можливо я розгляну такий варіант, як придбати землю, якщо вона буде продаватися", - говорить Андрій Янішевський, фермер.

Тільки без земельного законодавства допомоги землевласникам не варто чекати. А от законопроект, який розробляє уряд, дійсно передбачає програми підтримки: кредитування та допомогу малим і середнім фермерам, щоб кожен міг офіційно звернутися в банк і під невеликі відсотки взяти потрібну техніку, купити більше землі і розвивати бізнес.

Мораторій на продаж землі в Україні триває вже 18 років. За ці роки налагодилася не одна схема, як обійти заборону. В уряді запевняють-якщо вивести землі з тіні-економіка зростатиме.

За попередніми підрахунками аграрних експертів, після скасування мораторію до семи відсотків власників сільгоспугідь готові їх продати. А придбати можна буде не більше 15 відсотків сільськогосподарських земель області та піввідсотка земель України. Також забезпечать переважне право орендаря на купівлю ділянки.

"Всі антимонопольні речі будуть задіяні плюс додатково введені і зафіксовані в законі всі обмеження. Основна мета, щоб було економічне зростання, щоб українці стали багатшими і щоб українці нарешті отримали право розпоряджатися своєю власністю", - каже Тарас Висоцький, заступник міністра розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України.

За скільки купувати-продавати землю? Всі ціни будуть реєструватися і будуть в загальному доступі. А права землевласників захищатиме земельний омбудсмен. Врегулювати і впорядкувати це всі хочуть до відкриття ринку землі, яке планують на 1 жовтня наступного року.

Новини "Сьогодні" писали, що мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення був введений в 2001 році, а з 2002-го заборона почала діяти як тимчасова міра для створення інфраструктури ринку землі. З тих пір його щорічно продовжують. Останній раз закон про продовження мораторію підписав п'ятий президент України Петро Порошенко в лютому-2019.

25 вересня Кабінет міністрів вніс до Верховної Ради законопроект Про обіг земель сільськогосподарського призначення.

Гончарук зазначив, що це перший проект закону з пакету по земельній реформі. За його словами, ще ряд законів внесуть до парламенту народні депутати, які працюють з Кабміном в одній робочій групі.

У свою чергу міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов перерахував основні положення обігу земель в Україні.