Сутки Люкс Оболонський проспект 15 01004 Киев (093)3490479 (096)1076856 (050)8283701 https://555.biz.ua Квартиры посуточно, почасово и на ночь!

Зникаючий "Кримнаш": росіяни більше не раді анексії Криму

Зникаючий "Кримнаш": росіяни більше не раді анексії Криму

Судячи з даних опитувань громадської думки, схвалення анексії Криму знизилося в Росії більше ніж удвічі.

Якщо в березні 2014-го 91% росіян були" за " входження Криму до складу Росії, то зараз число росіян, які вважають анексію Криму корисною, знизилося до 39 відсотків.

Такий неприємний сюрприз співвітчизники приготували Путіну якраз до візиту в Крим цього «збирача земель руських» з нагоди п'ятиріччя анексії 16 березня.

Цифри сьогоднішньої підтримки Кримської авантюри Кремля в російському суспільстві представив повністю лояльний Кремлю Російський соціологічний центр "Фонд громадської думки" (ФОМ). Тут уточнення щодо контролю Кремля над цим центром важливо тому, що центр навмисно звужує порівняльну базу даних. Не наводячи у своєму опитуванні свої ж цифри підтримки анексії Криму навесні 2014-го. Оскільки в такому випадку контраст з рівнем підтримки в російському суспільстві цієї затії Путіна б виходить занадто разючою.

Однак у березні 2014 року ФОМ і його колеги з ще одного підконтрольного Кремлю найбільшого соціологічного центру ВЦВГД цифри підтримки росіянами «приєднання» Криму так сором'язливо ховали. Навпаки, наступного ж дня після кримського референдуму 16 березня, вже 17 березня, ФОМ і ВЦВГД представили дані громадської думки про приєднання Криму до Росії. В їх масштабному дослідженні взяли участь майже 50 тисяч респондентів з усіх регіонів РФ.

«Ми бачимо фантастичні цифри. Ні з одного питання ніколи ми не бачили такої одностайності", - коментував тоді президент ФОМ Олександр Ослон "північнокорейськи одностайну" підтримку анексії Криму більш, ніж 90% росіян.

У нинішньому дослідженні цього Центру ставлення росіян до відторгнення в України Криму куди скептичніше. Навіть з урахуванням того, що ФОМ обережно бере вже трохи менші цифри підтримки кримської авантюри Кремля весни 2015 року, контраст виходить вражаючим.

Так, число росіян, які вважають анексію Криму, корисною, знизилося з весни 2015 року з 67 до 39 відсотків. Частка тих, хто вважає, що користь і шкода порівнянні, за чотири роки зросла з 15 до також 39 відсотків.

Разом з тим за даними опитування росіян, впевнених, що «приєднання» завдала шкоди, збільшилася дуже не значно - з 5 до 7%.

При цьому 14% опитаних заявили про виключно негативний вплив анексії Криму на економіку країни, 46% респондентів вважають, що воно погано вплинуло на міжнародне положення Росії.

Таким чином, не надто швидко, але росіяни все ж починають відчувати на собі, до чого призвела анексія Криму. І зростання скептицизму в російському суспільстві з приводу наслідків авантюри з відторгненням півострова в України буде поступово наростати.

Але високих темпів зростання невдоволення анексією в російському суспільстві чекати все ж не доводиться. В основному через стійкої зв'язки двох ключових факторів.

Фактор перший: є цілковита впевненість значної частини росіян у тому, що «Крим - це споконвічна російська земля, Хрущов передав Україні неправильно, і Росія мала повне право забрати своє назад».

Другий – за п'ять років все збільшується ізоляція РФ від світу і пропаганда привчили російське суспільство до життя в умовах обложеної фортеці. У стратегії оборони цієї фортеці віддати ворогам фортечну вежу з назвою "Кримнаш" - значить відкрити шлях у руйнуванні всієї Росії.

Автор Андрій Миселюк, політолог, директор Інституту соціально-політичного проектування "Діалог"