Сутки Люкс Оболонський проспект 15 01004 Киев (093)3490479 (096)1076856 (050)8283701 https://555.biz.ua Квартиры посуточно, почасово и на ночь!

«Зраджують завжди ті, хто поруч»: п'ять місяців в СІЗО екс-мера Євпаторії

На початку жовтня виповниться півроку з моменту, коли тепер уже екс-мер Євпаторії Андрій Філонов був заарештований за звинуваченням у перевищенні повноважень. Сам він називає цю справу "політичною і замовною" і має намір доводити свою правоту в суді. Як пройшли для Андрія Філонова п'ять місяців в СІЗО, з'ясовували Крим.Реалія.

Андрій Філонов обіймав посаду голови підконтрольної Росії адміністрації Євпаторії з 2014 року. Він отримав цей пост, набравши на конкурсі 79 балів з 80 можливих, ставши одним з наймолодших мерів в Криму. На своєму посту запам'ятався нестандартними і креативними підходами до управління містом.

На початку квітня він був затриманий співробітниками російських спецслужб у себе вдома. За заявою управління ФСБ Росії в Криму, щодо Андрія Філонова порушено кримінальну справу за частиною 3 статті 286 Кримінального кодексу Росії (перевищення посадових повноважень із заподіянням тяжких наслідків). Санкція цієї статті передбачає позбавлення волі від трьох до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади до трьох років.

Суд відправив Андрія Філонова під арешт, він майже півроку перебуває в СІЗО Сімферополя. Екс-мер Євпаторії називає своє кримінальне переслідування наслідком бажання своїх недоброзичливців зняти його з посади і дискредитувати перед російськими виборами до місцевих рад, що пройшли в Криму 8 вересня і були визнані незаконними в Україні та ряді країн світу, включаючи США і країни ЄС.

Збиток – 80 мільйонів?

Багато чого з того, що відбувалося під час слідства у справі Андрія Філонова, вкладається в логіку його версії. Спроби відправити мера у відставку збіглися з його затриманням і арештом.

За день до того, як співробітники ФСБ прийшли з обшуком до тоді ще мера, підконтрольний Росії Євпаторійський міський суд за позовом прокурора міста зобов'язав розірвати з ним трудовий договір у зв'язку з конфліктом інтересів. Це пов'язано з тим, що Андрій Філонов кілька років тому призначив директором комунального підприємства «Центр інформаційно-аналітичного та матеріально-технічного забезпечення органів місцевого самоврядування Євпаторії» Едуарда Макаревича – батька своєї цивільної дружини Ірини Макаревич.

Мер Євпаторії заявив, що буде боротися за свою посаду в суді, оскільки Едуард Макаревич на той момент вже не керував муніципальним підприємством. Вже наступного ранку він був затриманий силовиками.

За даними слідства, загальний збиток від дій колишнього чиновника становить близько 80 мільйонів рублів. Андрія Філонова звинувачують у тому, що він змінив призначення земельних ділянок в Євпаторії загальною площею близько 14 га для подальшої їх передачі в оренду за заниженою вартістю.

По другому епізоду слідство стверджує, що Андрій Філонов неправомірно передав майно комунального підприємства «Курорторгсервис» комерційному підприємству. Адвокат Андрія Філонова Олександр Вольвач вважає ці звинувачення необґрунтованими.

По першому епізоду Андрій Філонов не підписував документів, оскільки офіційно був на лікарняному. На той момент він якраз потрапив в аварію і перебував у реанімації

Олександр Вольвач

«По першому епізоду Андрій Філонов не підписував документів, оскільки офіційно був на лікарняному. На той момент він якраз потрапив в аварію і перебував у реанімації. Ми вважаємо, що розділ ділянок і встановлення їх видів користування відповідають закону. Також є постанова пленуму Верховного суду Росії, згідно з яким упущена вигода у вигляді недонадходження якийсь орендної плати не може бути кримінально караним діянням. Це непрямий матеріальний збиток. По другому епізоду теж немає підстав для кримінального переслідування, оскільки обставини говорять про те, що це звичайний господарський процес», – заявив він Крим.Реалія.

У адвоката також є питання до збитку, заявленого слідством. Він стверджує, що в розрахунках по першому епізоду справи сума, яку ставить слідство, «навіть арифметичним шляхом не виходить».

На питання, чи згоден адвокат з думкою свого підзахисного про «політичний та замовний» характер кримінальної справи, Олександр Вольвач відповісти відмовився.

«Вони хочуть бути «замість тебе»

Андрій Філонов стверджує, що оперативно-розшукові заходи по його справі проводила група оперативників ФСБ з російського Калінінграда. А звинувачення проти нього сформоване на свідченнях його тепер вже колишніх заступників.

Я буду відстоювати свої честь і гідність, а також ділову репутацію до самого кінця

Андрій Філонов

"У цих людей є особисті мотиви-обплювати мене з метою зміщення з посади мера і нанесення мені репутаційного збитку. Я буду відстоювати свої честь і гідність, а також ділову репутацію до самого кінця. Зараз попереду у мене своя особиста битва! Битва за правду, за честь, за репутацію», – заявляв Андрій Філонов відразу ж після затримання.

У судових засіданнях він згадував в числі свідків звинувачення главу контрольно-Рахункової палати Євпаторії Наталію Кудеревко і діяв на момент арешту мера його першого заступника Кирила вавренюка. Після арешту Андрія Філонова останній виконував обов'язки мера міста.

Ще одним свідком звинувачення, за словами Андрія Філонова, є глава Євпаторійської міськради Олеся Харитоненко. Разом вони майже п'ять років керували містом і були в хороших відносинах. На публічних заходах робили спільні фото.

Після російських виборів до місцевих рад 8 вересня, всім трьом свідкам у справі вдалося зберегти свої пости у владі Євпаторії. Андрія Філонова в квітні тимчасово відсторонили від посади у зв'язку з арештом. Нового главу адміністрації після виборів поки не призначили.

Голова міськради Євпаторії Олеся Харитоненко каже, що давала свідчення, виходячи зі своїх професійних обов'язків.

Я дала ті свідчення, якими володію. У нас з Андрієм Філоновим були виключно робочі відносини

Олеся Харитоненко

«Моя позиція в цій справі проста – я працюю з органами, які мають відношення до цього. Як я можу відмовитися свідчити? Я дала ті свідчення, якими володію. У нас з Андрієм Філоновим були виключно робочі відносини. Я підписувала з ним контракт, премії і все інше. На роботу його брали через рішення ради. Звичайно, ніхто не очікував, що він опиниться в такій ситуації. Нікому цього не хотілося», – розповіла Крим.Реалії Олеся Харитоненко.

Наталія Кудеревко заявила Крим.Реалії, що «коментарі на цю тему виключені», пославшись на те, що давала підписку про нерозголошення інформації і «не збирається її порушувати».

А з Кирилом Вавренюком кореспонденту Крим.Реалії поспілкуватися на вдалося. У його приймальні повідомили, що він перебуває у відрядженні і повернеться наступного тижня.

Екс-мер Євпаторії через рідних пише в соцмережах, що ні на кого з причетних до його справі не тримає зла, оскільки «це політика». Однак публікує пости про зраду: "зраджують завжди ті, хто поруч і чию душу з'їдає заздрість! Вони не хочуть бути на твоєму місці – «після тебе». Вони хочуть бути там «замість тебе»! Зрадників видно завжди і відразу. Просто не треба тішити себе ілюзіями щодо їх «світлої сторони».

«Спорт-пакет» і «душ» з відра

Андрій Філонов перебуває в Сімферопольському СІЗО п'ять місяців. Там він у липні зустрів своє 45-річчя. За словами екс-мера умови, в яких його тримають, є випробуванням не для слабохарактерних».

П'ять місяців в тюремній камері. П'ять місяців без можливості бачити своїх маленьких дітей, дружину і близьких бачу на судових засіданнях

Андрій Філонов

«П'ять місяців в тюремній камері. П'ять місяців без можливості бачити своїх маленьких дітей, дружину і близьких бачу на судових засіданнях. П'ять місяців, і всього одна зустріч зі слідчим! Мій день розписаний блоками по два-три години. Шість днів на тиждень – обов'язкова прогулянка в режимі «спорт-пакет». Після прогулянки-так званий " душ " з відра, нагрітого кип'ятильником, і 1,5-літровим кухлем над чашею генуя. Після цього перекус, короткий відпочинок для відновлення і перезавантаження, і потім час читання. Читаю багато, втім, як і пишу. Два рази на тиждень-робота з адвокатами над стратегією захисту", - пише Філонов.

Всі ці п'ять місяців Андрій Філонов і його захист клопочуть про зміну йому запобіжного заходу. Екс-чиновник готовий внести заставу, припинити спілкуватися із зовнішнім світом, жити під домашнім арештом і цілодобовим відеоспостереженням. Він мотивує це тим, що у нього на утриманні перебувають троє неповнолітніх дітей (всього у Філонова п'ятеро дітей). Але поки суд ці аргументи не приймає.

На останньому судовому засіданні 26 вересня суду надали клопотання про особисті поруки за Андрія Філонова від майже півсотні осіб. Серед них – почесний громадянин Євпаторії, екс-прем'єр Криму Віталій Курашик і російський режисер, художній керівник дитячого кіножурналу «Єралаш» Борис Грачевський.

Ще п'ятнадцять поручителів були присутні в судовому засіданні. Але суд ці доводи не прийняв і продовжив екс-мера Євпаторії термін утримання під вартою ще на два місяці – до 30 листопада. Захист має намір оскаржити це рішення в підконтрольному Росії Верховному суді Криму.